هنر فرشبافی در کندوان

ولید فرش دست باف در منطقه کندوان به صورت تک بافی است و موجب اشتغال مستقیم و غیر مستقیم است و تامین کننده بخشی از مخارج زندگی آنهاست و گاه مکمل فعالیت های کشاورزی و دامپروری است در قالب یک حرفه اصیل هنری.

در حال حاضر تعدد کارگاههای فرشبافی در کندوان به ۳۰ مورد می رسد و قریب به ۴۰ نفر بافنده مشغولند. اکثرا آنها ۴۰ ، ۵۰ تا ۷۰ (رج) می باشد. نقشه هایی که هنرمندان کندوان در بافت فرش بکار می برند غالبا نقشه بنام نوعین فر و فرشچیان است.

خانم های خانه دار کندوان نیز همراه با مردان در کنار دار قالی به یاری آنان می شتابند. دختران و پسران جوانی نیز در این کار استاد می باشند. جنس و نوع فرشهای بافته شده در کندوان مرغوب است و در قالب قالی ، قالیچه، کناره و پرده که ۲×۳ می باشد. تهیه مواد اولیه اعم از پشم، نخ از مرکز استان و تبریز صورت می گیرد. قالی بافان کندوان اغلب کرک و ابریشم مخلوط را استفاده می کنند. در بافتن یک فرش زمان و تعداد افراد دخالت دارد و گاه بافتن یک قالی ۷۰ رج ممکن است دو سال نیز طول بکشد. در حال حاضر تعدادی از قالیبافان کندوان از بیمه بازنشستگی استفاده میکنند.خرید و فروش کندوان توسط تاجران تبریزی است و از تیمچه ها و بازار فرش تبریز به کندوان شخصا مراجعه کرده خریداری می کنند.

اما در رابطه با عنصر سوم که صنایع دستی بود قالی بافی و ابریشم بافی است. در کندوان چند کارگاه کوچک قالیبافی وجود دارد که روزانه در هر کدام از آنها چندین کارگر مشغول کار هستند. کارگران اغلب جوانی هستند که در روستا زندگی می کنند. گلیم نیز گاه در کندوان توسط زنان و دختران بافته میشود.

ابریشم بافی کندوان عبارتست از بافتن دستمال و پارچه های ابریشمی که در منطقه به ابریشم اسکو یا کلافه مشهور است. همچنین شیرپزخانه نیز در این روستا  دایر شده که محصولات لبنیاتی روستا را تامین می کند و مازاد مایحتاج زندگی در شهرهای دیگر بویژه اسکو بفروش می رسد از جمله صادرات مردم کندوان پشم گوسفند، پنیر ، تشک، کندی ، زردالو، شال پشمی، قالی ، زیلو می باشد. و در عوض لوازم روزمره خود را تهیه می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *